Leczenie kanałowe z reguły nie ma nieprzyjemnego zapachu. Jednak czasami dentysta może przypadkowo zakroplić chlor z kanału korzeniowego na Państwa ubranie. Jeśli tak się stanie, możesz odczuwać nieprzyjemny zapach przez wiele godzin po zabiegu. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem, a wskazówki te pomogą Ci uniknąć ropnia – ten element tekstu pochodzi z portalu . Oto kilka sugestii dotyczących zapobiegania lub radzenia sobie z nieprzyjemnym zapachem po leczeniu kanałowym zęba.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z zdrowieseniora.pl

Objawy zakażenia kanałowego

Chociaż powinieneś spodziewać się pewnego zmęczenia po leczeniu kanałowym zęba, uporczywa senność może wskazywać, że coś jest poważnie nie tak. Twój poziom energii powinien wrócić do normy w ciągu kilku dni. Jeśli jednak zmęczenie utrzymuje się, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Nieleczona infekcja kanału korzeniowego może rozprzestrzenić się na inne obszary Twojego ciała, w tym na węzły chłonne i krwiobieg. Nazywa się to sepsą i zdarza się rzadko, ale może zagrażać życiu.

Objawy po zakażeniu kanału korzeniowego obejmują intensywny ból w ustach po jedzeniu lub gryzieniu, wrażliwość na niskie lub wysokie temperatury oraz obrzęk dziąseł. Niektóre osoby doświadczają bólu dziąseł i nieprzyjemnego zapachu. Objawy te mogą wystąpić w ciągu dni, tygodni, a nawet lat po leczeniu kanałowym zęba. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą.

Jeśli dentysta przeprowadził leczenie kanałowe zęba, dokładne zdezynfekowanie go może być trudne. Skomplikowane kształty kanałów również mogą być siedliskiem bakterii. Ponadto opóźnione założenie korony może umożliwić szkodliwym bakteriom powrót do zęba. Na szczęście, jeśli doświadczyłeś któregoś z tych problemów, dr Ward może pomóc Ci ustalić, które leczenie kanałowe jest przyczyną ponownego zakażenia. Twój dentysta może wyleczyć Twój ząb tak, aby był jak nowy.

Przez kilka dni po zabiegu kanałowym mogą Państwo odczuwać pewną bolesność. Jest to naturalny stan zapalny tkanki, ale można go kontrolować za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub naproksen. Większość osób może wrócić do swoich normalnych zajęć już następnego dnia. Nadal powinieneś regularnie odwiedzać swojego dentystę, aby upewnić się, że utrzymujesz ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Ból, którego doświadczasz po leczeniu kanałowym zęba, może wskazywać na poważny problem w miazdze zęba. Na szczęście istnieje kilka metod leczenia, które mogą wyleczyć problem bez inwazyjnej operacji. Oprócz leczenia kanałowego, lekarz stomatolog może założyć koronę zębową, aby uratować ząb. Aby sprawdzić stan zęba, dentysta zwykle wykonuje zdjęcie rentgenowskie.

Oprócz usunięcia zainfekowanej miazgi lekarz dentysta oczyści i zdezynfekuje kanał korzeniowy. Po usunięciu zakażenia dentysta zakłada wypełnienie lub koronę, aby uszczelnić ząb i zapobiec ryzyku ponownego wystąpienia zakażenia. Większość osób odczuwa jedynie minimalny ból po leczeniu kanałowym. Dyskomfort zniknie po kilku dniach lub tygodniach, ale jeśli będzie się utrzymywał, należy niezwłocznie udać się do dentysty.

Sposoby zapobiegania ropniowi kanałowemu

Jeśli poddasz się leczeniu kanałowemu, proces ten pozostawi po sobie zapach pochodzący z rozpadającej się miazgi zęba. Zapach ten będzie podobny do zapachu zgniłych jaj lub fekaliów, ale nie jest to zapach chemiczny. Gdy tylko go zauważysz, natychmiast zadzwoń do dentysty i wyczyść go, zanim infekcja wymknie się spod kontroli. Szybka wizyta sprawi, że nie będziesz narażony na nieprzyjemny zapach.

Kiedy bakterie przenikają do kanału korzeniowego, uwalnia się nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach może on utrzymywać się przez kilka dni. Może stać się tak nieprzyjemny, że przestaniesz używać płynu do płukania ust. Jest to znak, że bakterie w jamie ustnej są przyczyną nieprzyjemnego zapachu. W ciężkich przypadkach pod dziąsłami może rozwinąć się mała kieszonka z ropą. Ropień powoduje nasilenie nieprzyjemnego zapachu.

Ropień zębowy jest kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu po leczeniu kanałowym spuchniętych lub bolesnych zębów. Ropień rozwija się, gdy bakterie zakażają miazgę i powodują powstanie wypełnionej ropą kieszeni w korzeniu. Ta ropa może również powodować inne problemy, w tym spuchnięte lub obrzmiałe dziąsła. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe, aby wyleczyć infekcję i przywrócić komfort pacjentowi.

Sposoby dezynfekcji zęba po leczeniu kanałowym

Jednym z najczęstszych pytań po leczeniu kanałowym jest „Jaki jest najlepszy sposób dezynfekcji zęba?”. Najlepszy sposób odpowiedzi na to pytanie zależy od sytuacji. Na przykład, jeśli u pacjenta występuje obrzęk lub przesączanie wysięku, dentyści mogą zdecydować się na obturowanie zęba. Jeśli jednak występuje obrzęk wierzchołkowy, lekarze mogą zdecydować się na oszczędzenie zęba lub przeprowadzenie kilku wizyt. W obu przypadkach pacjentom przepisuje się pastę z wodorotlenkiem wapnia do stosowania pomiędzy wizytami.

Pierwszym krokiem jest odizolowanie zęba. W tym celu stosuje się gumową zaporę, która chroni otoczenie przed śliną i zanieczyszczeniami. Następnie dentysta wwierca się w powierzchnię zęba, aby uzyskać dostęp do zainfekowanego miejsca. Następnie dentysta używa małego instrumentu do czyszczenia i dezynfekcji systemu kanałów korzeniowych. Po oczyszczeniu systemu kanałowego ząb jest zamykany za pomocą rdzenia lub korony.

W niektórych przypadkach konieczne jest użycie endodontycznego środka dezynfekującego. Endodontyczne środki dezynfekujące mogą mieć postać płynu lub piany, co pozwala na penetrację materiału do kanałów akcesoryjnych i kanalików. Obecnie stosowane środki dezynfekujące są jednak nieskuteczne w eliminowaniu bakterii z systemu kanałów korzeniowych, co sprawia, że irygacja skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym staje się ważnym elementem terapii. Jaki jest więc najlepszy sposób dezynfekcji zęba po leczeniu kanałowym?

Na szczęście większość kanałów korzeniowych kończy się sukcesem. Chociaż zabieg nie jest szczególnie bolesny, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort przez kilka dni. To normalne, że odczuwamy niewielki ból i dyskomfort, ale można go złagodzić stosując dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Zwykle potrzeba dwóch do trzech tygodni, aby ząb całkowicie się osadził. Podobnie antybiotyki nie eliminują infekcji wewnątrz zęba. Jednak ich wielokrotne stosowanie może prowadzić do uodpornienia się bakterii.

Na szczęście istnieje kilka sposobów dezynfekcji zęba po leczeniu kanałowym. Stosując zalecane metody, lekarze stomatolodzy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji po leczeniu kanałowym. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu pomoże zachować świeżość po zabiegu i zapobiegnie rozwojowi dalszych infekcji. Po zabiegu pacjenci powinni jak zwykle szczotkować i nitkować okolice zęba, aby obszar ten mógł się zagoić i być zdrowszy.

Innym sposobem dezynfekcji zęba po leczeniu kanałowym jest zastosowanie roztworu wybielacza. Roztwór ten należy nałożyć na ząb po jego usunięciu, najlepiej na 30 minut. CDC nie zaleca, aby podczas tego procesu pacjent był narażony na kontakt z rtęcią. Ponadto gabinet stomatologiczny może używać usuniętych zębów z amalgamatem w celach edukacyjnych, ale nie jest to konieczne.