Jeśli masz implant zębowy, ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy jeden zacznie się poluzować. Być może będziesz musiał wrócić do dentysty, aby naprawić problem, ale na szczęście istnieje kilka możliwości leczenia. Jeśli zauważysz poluzowany implant zęba, powinieneś natychmiast skontaktować się z dentystą. Dentysta będzie mógł pomóc w podjęciu decyzji o najlepszym sposobie postępowania.

Objawy poluzowania implantu zęba

Chociaż implanty zębów mają być trwałe, z czasem mogą się poluzować. Obluzowany implant zęba może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W ciężkich przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na inne części jamy ustnej, a nawet na szczękę i głowę – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu michule.pl. Osłabiony układ odpornościowy może nawet spowodować sepsę, która może prowadzić do innych poważnych stanów, takich jak uduszenie lub zapalenie opon mózgowych. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie udać się do dentysty.

Istnieje wiele oznak, że mogą wystąpić u Ciebie objawy poluzowania implantu zęba. Twój ząb może być wrażliwy na gorące lub zimne płyny i pokarmy. Pierwszym krokiem jest wizyta u dentysty. Jeśli problem nie ustąpi, być może rozsądnie będzie poczekać do poniedziałku, aby naprawić problem. Jeśli poluzowany implant zęba jest tylko nakładką stomatologiczną, należy unikać żucia na nim. Ewentualnie nie należy używać danego zęba do żadnych innych celów.

Opcje leczenia

W zależności od nasilenia i lokalizacji zakażenia, leczenie poluzowanego implantu zęba może być tak proste, jak usunięcie implantu i zastąpienie go nowym. Jeśli jednak infekcja spowodowała już utratę kości i/lub recesję dziąseł, usunięcie może być konieczne. W takich przypadkach ważna jest natychmiastowa ocena przez dentystę, aby zapobiec konieczności usunięcia wkładu. Lekarz może zalecić przeszczepienie kości jako sposób na przywrócenie stabilności implantu.

Na szczęście istnieje kilka opcji leczenia w przypadku wystąpienia poluzowania implantu zęba. W zależności od przyczyny poluzowania implantu, dokręcenie śruby i ponowne osadzenie korony może wystarczyć do przywrócenia uśmiechu. Jeśli jednak luźny implant jest oznaką infekcji otaczającej implant, należy koniecznie poszukać natychmiastowej opieki stomatologicznej. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie implantu w celu skorygowania problemu.

Rozpoznawanie obluzowanego implantu zęba

Podczas leczenia stomatologicznego pacjenci mogą zauważyć, że ich nowe implanty zębów poluzowały się. Jest to częste i może wpływać na estetykę uśmiechu. Poluzowanie implantu może również spowodować poważne uszkodzenie dziąseł. Podczas gdy pewien obrzęk jest normalny po zabiegach stomatologicznych, utrzymujący się obrzęk może być oznaką problemu. W obu przypadkach najlepiej skontaktować się z dentystą w celu podjęcia dalszego leczenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn obluzowania się implantu stomatologicznego jest brak prawidłowego połączenia kości szczęki z implantem. Ten biologiczny proces nazywany jest osseointegracją. U osób palących papierosy lub cierpiących na schorzenia współistniejące może nie dojść do osseointegracji. Inne przyczyny poluzowania implantu to niewłaściwa higiena jamy ustnej i fizyczne urazy kości szczęki. W przypadku zauważenia luźnego implantu należy niezwłocznie udać się do lekarza stomatologa.

Kontakt z dentystą

Jeśli masz nowy implant stomatologiczny, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z dentystą w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów. Objawy obejmują ból i stan zapalny w jamie ustnej, utratę kości i infekcje. W wielu przypadkach potrzeba lat leczenia, zanim pacjent w ogóle zorientuje się, że poluzowany implant zęba stanowi problem. Pierwszym krokiem w leczeniu luźnego implantu zęba jest zatrzymanie infekcji i stanu zapalnego, ale długoterminowym celem leczenia jest zapobieganie dalszej utracie kości lub infekcji. Badanie przeprowadzone przez dentystę może pomóc w określeniu, czy problem dotyczy implantu czy łącznika, który utrzymuje ząb na miejscu.

W przypadku wystąpienia luźnych części implantu stomatologicznego należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. W zależności od powagi problemu może to być łącznik lub korona implantu. Są one łatwe do naprawienia, ale poluzowany łącznik lub korona mogą doprowadzić do awarii implantu i wymagają uwagi stomatologa. Choć nie jest rzadkością, że implanty mogą się poluzować z kilku powodów, wadliwe konstrukcje lub przeciążenia są najczęstszymi przyczynami poluzowania łącznika lub korony.