Pęknięty ząb charakteryzuje się włoskowatym pęknięciem, które występuje na zewnętrznej powierzchni zęba. Pęknięcia te mogą nie być widoczne gołym okiem. Jeśli są, czas poszukać profesjonalnego leczenia. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić ekstrakcję. Jeśli nie, można wybrać implanty stomatologiczne, mosty lub protezy częściowe. Wszystkie te opcje mogą pomóc w przywróceniu funkcji żucia, mówienia i gryzienia.

Linie spękań to włoskowate pęknięcia zewnętrznego szkliwa zęba

Chociaż linie spękań często pojawiają się na przedniej stronie zębów, można je znaleźć również na zębach tylnych. Można je wyczuć paznokciem, a głębokość linii craze różni się w zależności od nasilenia linii naprężenia. Jednak linie naprężeń rzadko są bolesne i często są nieszkodliwe. Można je naprawić za pomocą prostego wypełnienia lub zabiegu wybielania zębów – te dane są skutkiem badań redakcji strony beautyxpress.pl.

W większości przypadków linie craze powstają w wyniku zaciskania szczęki i zgrzytania zębami. Ten stres powoduje pęknięcia w zewnętrznym szkliwie zębów, które mogą zmienić kolor zębów na żółty lub brązowy. Większość ludzi zgrzyta zębami podczas snu. Aby zminimalizować skutki zgrzytania, warto rozważyć noszenie w nocy ochraniacza na zęby. Ochraniacz może chronić zęby przed naciskiem wywieranym podczas żucia twardych pokarmów i może zminimalizować pojawienie się linii zgrzytania.

Linie odcisków na zębie to powszechne i nieszkodliwe niedoskonałości kosmetyczne, które mogą jednak stanowić powód do niepokoju. Linie te to włoskowate pęknięcia w zewnętrznym szkliwie zęba, które nie powodują bólu. W rzadkich przypadkach mogą one nawet wskazywać na odwapnienie szkliwa zęba, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Na szczęście dostępne są zabiegi, które mogą pomóc w opanowaniu tych negatywnych odczuć, jednocześnie poprawiając Twój uśmiech.

Leczenie kanałowe pionowo pękniętego zęba

Leczenie pionowo pękniętego zęba jest inne w każdym przypadku, w zależności od zakresu pęknięcia i tego, czy doszło do zajęcia miazgi. Ząb może nadawać się do naprawy, jeśli pęknięcie ogranicza się do części koronowej zęba i jest widoczne tylko podczas normalnego użytkowania. Jednak pęknięte zęby z pełnym pionowym złamaniem korzenia są trudniejsze do uratowania. Na szczęście najnowsze osiągnięcia techniki dentystycznej sprawiły, że leczenie kanałowe jest znacznie wygodniejsze dla pacjentów.

Oceniając ząb, w którym doszło do pionowego złamania korzenia, lekarz stomatolog może zauważyć, że złamany korzeń ma kształt litery J. Można to stwierdzić na podstawie zdjęć rentgenowskich, a także znacznej liczby stożków dodatkowych. Lekarz stomatolog może również zastosować transiluminację w celu określenia linii złamania. Technika ta jest skuteczna w ujawnianiu dokładnej lokalizacji złamania.

Mimo że pęknięcie jest głębokie, stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie mogą nie wykazać złamania, ponieważ wiązka promieniowania rentgenowskiego musi być równoległa do pęknięcia, aby było ono widoczne. Dentysta może również użyć szkła powiększającego lub jasnego światła do znalezienia pęknięcia oraz specjalnego barwnika do śledzenia przebiegu pęknięcia. Dentysta określi, czy w przypadku pionowo pękniętego zęba potrzebne jest leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku, ale może być wymagane, jeśli pęknięcie rozciąga się na miazgę.

Wykrycie pękniętego zęba

Wykrycie pionowo pękniętego zęba jest trudne, ale możliwe za pomocą różnych testów. Dentysta może ocenić ząb poprzez sprawdzenie linii pęknięcia, zapytać o historię stomatologiczną i nawyki żucia oraz obejrzeć uszkodzony ząb. Może on również zbadać otaczające dziąsła pod kątem obrzęku lub zapalenia, ponieważ pionowe złamanie może podrażnić dziąsła. W niektórych przypadkach dentysta może nałożyć na ząb barwnik, który pomoże mu lepiej dostrzec pęknięcie.

Jeśli pęknięcie rozwinie się z przodu lub z boku zęba, prawdopodobnie wpłynie na przednią lub tylną część zęba. Najbardziej narażone na złamanie są górne przednie zęby, natomiast trzonowce żuchwy są bardziej podatne na złamanie. Złamania są powszechne u osób z ubytkami zębowymi, a pacjenci doświadczający bólu lub wrażliwości na zmiany temperatury mogą potrzebować leczenia. Kilka z tych objawów może wskazywać na pęknięty ząb, dlatego ważne jest, aby od razu szukać leczenia stomatologicznego.

Wykrycie pionowo pękniętego zęba może być trudne, jednak w przypadku braku pewności, czy jest to złamanie, czy zwykła linia pęknięcia, można użyć barwników, aby ułatwić wizualizację. Jednak te metody mogą działać od dwóch do pięciu dni. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom może być konieczna tymczasowa odbudowa. Pęknięcia dotyczące zębiny są często trudne do wykrycia i mogą być nawet niewidoczne w normalnym świetle.