Jeśli stoisz w obliczu utraty zębów, prawdopodobnie masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na protezy natychmiastowe, protezy metalowe lub protezy częściowe. W przypadku brakujących zębów można również zastosować mosty protetyczne. Aby dowiedzieć się więcej o mostach dentystycznych, przeczytaj ten artykuł. Pomoże Ci on dokonać właściwego wyboru. Oprócz wymiany zębów protezy pomagają również zastąpić brakujące zęby. Oto kilka zalet i wad każdej z nich.

Protezy natychmiastowe

Jeśli straciłeś wszystkie zęby, protezy natychmiastowe mogą być najlepszym rozwiązaniem. Mogą one zmniejszyć krwawienie i zakrzepy, jednocześnie chroniąc linię dziąseł. Mogą one również zapobiec cierpieniu z powodu bólu suchego gniazda. Oprócz ochrony dziąseł, mogą one zwiększyć swoją pewność siebie, jak również. W końcu nikt nie chce spędzić miesięcy na szukaniu nowego zestawu zębów! Aby uzyskać natychmiastową protezę, porozmawiaj ze swoim dentystą i sprawdź, czy oferuje on tę procedurę.

Początkowa faza wykonywania protezy natychmiastowej obejmuje kilka wizyt w klinice stomatologicznej. Lekarz stomatolog pobierze dokumentację zgryzową, wyciski i zęby oraz wykona wstępne zabiegi – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony Dent Info. Następnie proteza zostanie umieszczona w jamie ustnej. W niektórych przypadkach proteza natychmiastowa zostanie dostosowana tak, aby lepiej pasowała do tylnych zębów. Po tym etapie może zaistnieć konieczność kilkukrotnego powrotu do dentysty, aby upewnić się, że jest ona prawidłowo dopasowana.

W zależności od rodzaju przebytego zabiegu, dopasowanie protezy natychmiastowej może trwać kilka miesięcy. Proteza natychmiastowa może jednak nadal powodować pewien dyskomfort. W niektórych przypadkach obrzęk może uniemożliwić prawidłowe dopasowanie protezy. Jest to częste, ale szybko ustępuje po zagojeniu się dziąseł. Jeśli tak się nie stanie, lekarz stomatolog może zastosować miękką wkładkę tymczasową, aby skorygować ewentualne problemy.

Protezy całkowite są rozwiązaniem w przypadku całkowitego braku jednego lub kilku zębów. Zastępują one cały łuk zębowy i są dostarczane natychmiast po ich usunięciu. Jeśli jednak brakuje Ci więcej niż kilku zębów, powinieneś rozważyć zestaw częściowy. Są one znacznie tańsze i często zapewniają odpowiednią retencję i stabilność. Można również rozważyć zastosowanie implantów stomatologicznych. Nie zapominaj, że protezy natychmiastowe nie są jedynym sposobem uzupełnienia brakujących zębów.

Chociaż natychmiastowy zestaw protez może wydawać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku protez tymczasowych, w przyszłości prawdopodobnie trzeba będzie je uzupełnić. Nie są one również tak dobrze dopasowane jak protezy stałe – co zwiększy koszty zabiegu. Nie można ich przymierzyć przed usunięciem zęba, więc mogą być bardziej niewygodne. Dodatkowo, protezy mogą mieć „gumowaty” wygląd, w porównaniu z zestawem stałym.

Protezy metalowe

Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać protezy metalowe w przypadku całkowitego braku zębów. Zęby te są bardziej stabilne i trwałe niż plastikowe, które często wypadają lub łamią się, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Najlepszym sposobem na utrzymanie protez jest utrzymywanie ich w czystości, suchości i w osłonie ust przez cały czas. Protezy te mogą wymagać pewnego czyszczenia i konserwacji, ale będą trwały długo, jeśli odpowiednio o nie zadbasz.

Koszt protezy zależy od Państwa konkretnych potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc, częściowe zestawy zębów kosztują mniej niż kompletne zestawy. Na koszt wpłynie liczba wizyt u protetyka, które trzeba odbyć, aby otrzymać protezę. Ponadto, jeśli masz cały komplet brakujących zębów, koszt może być znacznie wyższy niż w przypadku, gdy potrzebujesz tylko kilku zębów. Niektóre osoby wymagają krótkiego czasu dopasowania, podczas gdy inne będą potrzebowały wielu odlewów i wizyt.

Po wybraniu rodzaju protezy, którą chcesz, dentysta wykona kilka pomiarów i wycisków jamy ustnej. Pomiary te pomogą lekarzowi stworzyć indywidualny szkielet. Następnie do szkieletu częściowego zostaną przymocowane zęby protezy. Podczas próby zębów lekarz może dokonać pewnych korekt w protezach częściowych, aby wygodnie je dopasować. Prawidłowe dopasowanie protezy jest ważne dla zachowania jej funkcjonalności.

Choć protezy można wyjmować podczas snu, należy je codziennie czyścić małą lub średnią szczoteczką do zębów. Można użyć środka do czyszczenia protez, jeśli nie jesteś w stanie wyczyścić części, które przylegają do dziąseł. Dobry roztwór czyszczący może pomóc usunąć wszelkie nagromadzone płytki nazębne i cząstki jedzenia. Profesjonalne czyszczenie jest również konieczne, jeśli na protezie powstaną uporczywe plamy lub nagromadzi się kamień. Dentysta może zalecić najlepsze metody pielęgnacji i czyszczenia protezy.

Dla tych, którzy troszczą się o estetykę, rozwiązaniem mogą być protezy metalowe. Protezy te wykonane są z metalu, zazwyczaj kobaltowo-chromowego. Są one przymocowane do podstawy za pomocą metalowych zatrzasków. Metalowa rama jest mniej widoczna niż plastikowa i nie wpływa na mowę ani smak. Metalowe protezy mogą być również lepsze dla higieny, ponieważ metalowy materiał może zmniejszyć pułapki płytki nazębnej i szanse na próchnicę.

Protezy częściowe

Idealnym rozwiązaniem dla brakującego zęba jest zestaw protez częściowych. Protezy częściowe składają się z płyty akrylowej lub w kolorze dziąsła, która utrzymuje zestaw sztucznych zębów. Dzięki temu można znów się uśmiechać i poprawić swoją pewność siebie. Posiadanie atrakcyjnego uśmiechu poprawi również Twoją samoocenę. Poza tym, protezy częściowe są wygodne i wyglądają jak prawdziwe zęby. Mogą Państwo bez problemu nosić takie protezy tak często, jak tylko zechcą.

Chociaż proteza częściowa może naśladować naturalne zęby, zaleca się, aby na początku jeść miękkie pokarmy. Po rozpoczęciu żucia należy pamiętać, aby robić to powoli i po obu stronach ust. Ponadto, nie należy używać gorącej wody ani detergentów, ponieważ mogą one zmienić kształt częściowej. Aby zapobiec temu problemowi, należy używać szczoteczki do protez lub tabletek czyszczących. Należy również moczyć części w wodzie, gdy nie są używane.

Częściowe braki zębów mogą wpływać na siłę nacisku w zgryzie, powodując przesunięcie pozostałych zębów w celu kompensacji. Podtrzymująca kość i tkanki miękkie wokół brakujących zębów mogą się również skurczyć, wpływając na Twój wygląd fizyczny. Na szczęście częściowe protezy mogą być rozwiązaniem tego problemu. W przeciwieństwie do mostów protetycznych, proteza częściowa pozwala zachować funkcję podstawowych struktur w jamie ustnej i zapobiega dalszemu przesuwaniu się pozostałych zębów.

Ruchome protezy częściowe są zwykle wykonane z materiałów najwyższej jakości, a ich podstawę stanowi zazwyczaj akryl lub metal. Posiadają one metalowe zatrzaski, które pasują na sąsiednie naturalne zęby. Metalowa rama sprawia, że protezy te są łatwe do czyszczenia i wygodne w noszeniu. Urządzenia te nie są jednak niezniszczalne i nadal może wystąpić próchnica i inne problemy z nimi. Jeśli jednak będą Państwo dokładnie przestrzegać instrukcji i odpowiednio o nie dbać, mogą Państwo cieszyć się swoimi protezami częściowymi przez całe życie.

Jeśli zależy Państwu na estetyce, mogą Państwo zdecydować się na zestaw akrylowych lub metalowych protez częściowych. Są one niedrogie i trwałe. Mogą Państwo również zdecydować się na precyzyjne nakłady. Można je wsunąć w przygotowane miejsce i połączyć z naturalnymi zębami. Ponadto są one mniej zauważalne niż metalowe zatrzaski. Należy omówić tę opcję ze swoim dentystą, aby nie skończyć z nieestetyczną protezą częściową.

Mosty protetyczne

Most protetyczny jest rodzajem systemu uzupełniania ubytków zębowych, stosowanym w celu zastąpienia jednego lub kilku brakujących zębów. Liczba wymienianych zębów zależy od kilku czynników, ale podstawowe założenie jest takie, że most protetyczny to zestaw koron przymocowanych do zębów łączących i połączonych ze sztucznymi zębami zwanymi przyzębiami. Są one wykonane z metalowej podstawy pokrytej porcelaną, zwykle w odcieniu zbliżonym do naturalnych zębów pacjenta.

Po otrzymaniu mostu większość pacjentów odczuwa łagodną lub umiarkowaną wrażliwość. Jest to spowodowane aktywacją nerwów podczas tego procesu. Na szczęście dyskomfort ten szybko ustępuje. Wiele osób ma jednak trudności z przeżuwaniem i mówieniem po założeniu mostu. Szczęki szybko dostosują się do nowego mostu. W międzyczasie pacjenci powinni unikać żucia lub chrupania pokarmów, aby zapobiec uszkodzeniu nowego zęba.

Jeśli pacjentowi brakuje kilku zębów, most protetyczny jest doskonałym sposobem ich zastąpienia. Mosty protetyczne mogą być jednak ryzykowne, dlatego przed ich wykonaniem należy zadbać o dobry stan zdrowia pacjenta. Na przykład jeden brakujący ząb wymaga połączenia trzech koron w celu utworzenia mostu. Most składający się z trzech jednostek zastąpi brakujący ząb. Gdy most jest już na swoim miejscu, ważne jest, aby regularnie szczotkować i nitkować zęby. Codzienne nitkowanie mostu jest szczególnie ważne, aby usunąć płytkę nazębną.

Zabieg wykonania mostu protetycznego obejmuje zazwyczaj kilka wizyt. Na pierwszej wizycie spiłowuje się okoliczne zęby i wykonuje łącznik dla mostu. Pobierany jest również wycisk, aby laboratorium mogło wykonać most. Most tymczasowy może wytrzymać kilka tygodni podczas wykonywania mostu stałego. Ważne jest jednak, aby umówić się na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że most stały jest na swoim miejscu i jest wygodny.

Konwencjonalny most wykonany jest z porcelany lub ceramiki stopionej z metalem i może zastąpić ząb trzonowy. Chociaż most ten jest wystarczająco mocny, aby zastąpić pojedynczy ząb, procedura wymaga usunięcia szkliwa sąsiednich zębów. W związku z tym istnieje ryzyko, że sąsiednie zęby nie zachowają swojego właściwego kształtu. W związku z tym, tradycyjny most jest często najlepszym wyborem dla wielu osób.