Istnieją plusy i minusy zarówno licówek kompozytowych jak i porcelanowych. Zalety przeważają jednak nad wadami. Licówki kompozytowe są tańsze, można je wykonać na fotelu dentystycznym, nie wymagają wielu wizyt ani usuwania szkliwa. Z drugiej strony, nie można ich usunąć, są bardziej porowate i mogą być podatne na przebarwienia.

Krótszy czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji w przypadku licówek kompozytowych na zębach jest krótszy, ponieważ są one bardziej stabilne niż inne rodzaje licówek. Licówki kompozytowe są jednak bardziej podatne na przebarwienia, a także łatwiej pękają i odpryskują niż licówki porcelanowe – te dane są udostępnione przez portal https://staffikhodowla.pl. Ponadto licówki kompozytowe są bardziej przystępne cenowo, co czyni je świetną opcją dla pacjentów w Wielkiej Brytanii i USA. Pacjenci powinni jednak rozważyć zalety i wady licówek kompozytowych i porcelanowych przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Licówki kompozytowe wykonane są z żywicy plastikowej, która jest rzeźbiona bezpośrednio na zębach. Żywica kompozytowa jest utwardzana światłem o wysokiej intensywności. Po utwardzeniu lekarz dentysta nadaje jej kształt i poleruje. Właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna dla długotrwałego sukcesu licówek kompozytowych, dlatego należy dokładnie przestrzegać instrukcji. Lekarz stomatolog omówi prawidłowy sposób szczotkowania i nitkowania zębów przy licówkach kompozytowych.

Licówki kompozytowe wymagają mniej wizyt u dentysty i mniej czasu na fotelu. Dzieje się tak, ponieważ żywica kompozytowa jest bezpieczna i zawiera jedynie śladowe ilości substancji chemicznych. Są również mniej szkodliwe niż wiele innych rodzajów pokarmów. Mniejszy czas rekonwalescencji to również zaleta licówek kompozytowych na zęby. Pacjenci powinni mieć wybór pomiędzy licówkami kompozytowymi a pełnymi, ponieważ te pierwsze są znacznie trwalsze. Jedynym minusem licówek pełnych jest to, że często są one bardzo szkodliwe, zwłaszcza jeśli jesteś dzieckiem lub osobą starszą.

Jeśli nie chcesz uzyskać licówek porcelanowych, licówki kompozytowe są niedrogą alternatywą. Procedura może być wykonana szybko w gabinecie stomatologicznym, a pacjent nie będzie musiał brać czasu wolnego od pracy. A licówki kompozytowe utrzymują się przez kilka lat w porównaniu z porcelanowymi. To samo można powiedzieć o licówkach kompozytowych, są one również dobrą opcją dla zębów z przebarwieniami lub wyszczerbionymi powierzchniami.

Bardziej porowate

Licówka kompozytowa jest wytwarzana w trakcie oczekiwania. Proces ten nazywany jest łączeniem kompozytów. W przypadku bezpośredniej licówki kompozytowej lekarz nakłada żywicę w odcieniu zęba bezpośrednio na zęby. Po nałożeniu żywicy na zęby lekarz może nadać jej kształt i wypolerować, aby uzyskać pożądany efekt estetyczny. Po wstępnym procesie łączenia kompozytów na zęby można nałożyć dodatkowe warstwy żywicy, aby uzyskać ostateczny efekt estetyczny.

Licówki laminowane są lepszą opcją dla osób ze znacznymi przebarwieniami i problemami z odstępami. Licówki te mają półprzezroczystą jakość podobną do szkliwa zębów i są bardzo odporne na przebarwienia i odpryski. Z drugiej strony, licówki kompozytowe są porowate i bardziej podatne na pęknięcia i odpryski. Niemniej jednak licówki kompozytowe mają swoje zalety. Poniżej wymieniono wady i zalety każdego rodzaju licówek.

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz na swoją licówkę, jej trwałość będzie zależała od stanu Twoich zębów i jakości materiałów użytych do wykonania licówki. Licówki porcelanowe są na ogół bardziej trwałe niż licówki kompozytowe, a także utrzymują się dłużej niż licówki kompozytowe. Należy jednak pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, aby upewnić się, że licówki porcelanowe pozostaną na swoim miejscu. Są one również droższe niż licówki kompozytowe.

Kolejną poważną wadą licówek kompozytowych jest ich wrażliwość. Ponieważ żywica kompozytowa jest bardziej porowata niż porcelana, licówki kompozytowe mogą z czasem ulec zużyciu lub rozerwaniu. Nie plamią się również tak dobrze jak porcelana, dlatego ważne jest, aby je regularnie polerować. Ostatecznie licówki kompozytowe mogą przetrwać całe życie i poprawić Twój uśmiech. Twój dentysta dokona właściwego wyboru dla Ciebie. Nadal jednak należy unikać stosowania nadtlenku wodoru lub sody oczyszczonej, ponieważ mogą one zniszczyć licówki porcelanowe.

Podatność na przebarwienia

Najlepszym sposobem na uniknięcie przebarwień licówek kompozytowych jest traktowanie ich jak naturalnych zębów. Unikaj jedzenia i picia pokarmów i napojów o wysokim potencjale barwiącym. Należą do nich kawa, czerwone wino i herbata, a także soki o głębokich kolorach, w tym te o dużej zawartości cukru. Aby uzyskać lepszy efekt, podczas picia tych produktów używaj słomki. Dobrą alternatywą jest woda pitna.

W porównaniu z licówkami kompozytowymi, licówki porcelanowe są mniej podatne na przebarwienia. Są one również bardziej trwałe i bardziej przystępne cenowo. Licówki porcelanowe są znacznie twardsze i mniej podatne na przebarwienia niż licówki z żywicy kompozytowej. Są one jednak mniej podatne na dopasowanie do koloru naturalnych zębów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć przebarwień. Licówki kompozytowe wymagają również starannego czyszczenia i pielęgnacji, aby uniknąć uszkodzeń, dlatego należy ograniczyć spożycie cukru do czasu posiłków.

Niektórzy ludzie decydują się na założenie licówek kompozytowych na zęby, aby poprawić swój uśmiech. Jednak ten zabieg może mieć niezamierzone konsekwencje. Po pierwsze, jeśli masz cofniętą linię dziąseł, będziesz miał odsłonięty obszar kleju kompozytowego. Te odsłonięte obszary mogą stać się poplamione w wyniku pigmentów żywności, które pracowały ich sposób przez cienkie licówki. Plamy te mogły spowodować zadrapania na licówkach lub otworzyć luki w łączeniu wzdłuż boków.

Innym problemem związanym z licówkami kompozytowymi na zęby jest to, że nie są one tak odporne na przebarwienia jak otaczające je zęby. Jest to częsty problem w przypadku licówek kompozytowych. Materiał kompozytowy na bazie żywicy jest bardzo podatny na przebarwienia, szczególnie po kontakcie z kolorowymi napojami i żywnością. Czerwone wino i kawa to dwa przykłady pokarmów i napojów, które powodują przebarwienia żywicy kompozytowej. Przed wykonaniem jakichkolwiek licówek kompozytowych należy omówić to z dentystą.

Trwałość

Jeśli chodzi o trwałość licówek kompozytowych na zębach, to odpowiedź brzmi zdecydowanie „tak”. W niedawno przeprowadzonym badaniu ponad dziewięćdziesiąt procent licówek zostało umieszczonych na nieprzygotowanych zębach. Jest to prawdopodobny czynnik przyczyniający się do wysokiego wskaźnika niepowodzeń. Wiązanie pomiędzy kompozytem a szkliwem apryzmatycznym jest słabsze na nieprzygotowanych zębach. Na szczęście istnieją pewne opcje dla tych, którzy chcą zminimalizować ryzyko związane z tym procesem.

Chociaż licówki kompozytowe mają pewne zalety w porównaniu z porcelanowymi, nie mogą konkurować z trwałością licówek porcelanowych. Licówki porcelanowe, na przykład, mogą przetrwać od dziesięciu do piętnastu lat, jeśli są prawidłowo utrzymywane. Z kolei licówki kompozytowe mają żywotność od pięciu do siedmiu lat. W porównaniu z licówkami porcelanowymi, licówki kompozytowe są o połowę tańsze, a ich trwałość jest o połowę krótsza. Niemniej jednak porcelana jest lepszym wyborem, jeżeli zaleci ją Państwu stomatolog.

Kolejną zaletą licówek kompozytowych na zębach jest ich trwałość. Jeśli masz nawyk żucia jedzenia lub palenia papierosów, może to spowodować, że Twoje licówki kompozytowe będą pękać lub odpryskiwać. Najlepszym sposobem na zwalczenie tego problemu jest noszenie odpornych osłon nocnych. Nawet jeśli licówki kompozytowe mają wysoki wskaźnik trwałości, ich trwałość nadal podlega zużyciu. Większość szacunków dotyczących licówek kompozytowych wynosi od dwóch do ośmiu lat.

Chociaż licówki porcelanowe są droższe od kompozytowych, to jednak dłużej utrzymują się na Twoich zębach. Wykonanie wysokiej jakości uzupełnień kosztuje laboratorium stomatologiczne. Licówki porcelanowe są droższe od kompozytowych, dlatego należy podjąć świadomą decyzję. Licówki kompozytowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają przebarwienia lub wyszczerbione zęby. Ponadto, mogą być one również łatwo dostosowane przez dentystę. Koszt

Jeśli chciałbyś poprawić wygląd swoich zębów i uśmiechu, powinieneś rozważyć koszt licówek kompozytowych. Ponieważ zabiegi te mają charakter kosmetyczny, będziesz musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. Większość planów ubezpieczeń stomatologicznych nie pokrywa kosztów licówek, chociaż mogą one być częściowo pokryte, jeśli masz określone problemy stomatologiczne. Elastyczne konta wydatków również mogą pokryć koszt zabiegu. Przed przystąpieniem do zabiegu należy jednak zapoznać się z kosztami.

Koszt licówek kompozytowych na zęby jest ogólnie porównywalny z kosztami innych kosmetycznych procedur stomatologicznych. Zabiegi te wymagają zazwyczaj jednej wizyty u dentysty. Dentysta nałoży na zęby warstwy materiału kompozytowego, utwardzonego specjalnym światłem i wypolerowanego. Mogą one dać piękne rezultaty i nie wymagają dużej liczby wizyt. Chociaż licówki kompozytowe kosztują więcej niż licówki porcelanowe, zabieg można wykonać w ciągu jednego dnia.

Pełny zestaw licówek kompozytowych kosztuje zazwyczaj około 2500 dolarów. Koszt ten obejmuje zazwyczaj usługi dentysty i innych pracowników kliniki, a także korzystanie z pomieszczeń i transportu kliniki. Oprócz kosztów licówek kompozytowych, pacjenci mogą być zmuszeni do noszenia ustnika podczas snu. Ponieważ procedura trwa od pięciu do siedmiu lat, jest to często dobra opcja dla osób, które nie zgrzytają zębami lub cierpią na inne schorzenia, które wpływają na zdrowie ich zębów.

Inną opcją jest zastosowanie na zębach bezpośrednich licówek kompozytowych. Licówki bezpośrednie są rzeźbione na zębach bezpośrednio. Są one umieszczane na zębie z pomocą technika dentystycznego. Stomatolog nadaje żywicy odpowiedni kształt i utwardza ją za pomocą światła o wysokim natężeniu. Do uzyskania pożądanego efektu estetycznego można zastosować dodatkowe warstwy żywicy. Koszt licówek kompozytowych na zęby zależy od tego, którą metodę wybierzesz i która będzie dla Ciebie najlepsza.